Gdzie znaleźć książki, których już się nie wydaje?

W świecie czytelników co jakiś czas głośno robi się o białych krukach. To książki, których już się nie wydaje, przez co ich wartość na rynku znacznie wzrasta. Czasami jednak dana osoba ma ochotę na pozycję, której już się nie wydaje, a wydawnictwo nie planuje wznowienia. Wtedy pozostaje szukanie książki z drugiej ręki. Są pewne sprawdzone miejsca, w których znacznie łatwiej jest znaleźć używane tytuły w rozsądnej cenie.

Serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne

Na serwisach ogłoszeniowych można znaleźć praktycznie wszystko, wystarczy wiedzieć, co wpisać w wyszukiwarkę. Strony takie jak OLX, Allegro Lokalnie czy Vinted to kopalnia książek używanych, których wiele osób chętnie się pozbędzie. Przez wiadomości można negocjować cenę albo zaproponować wymianę, przez co sam zakup nie musi być drogi. W ich wypadkach trzeba jednak uważać na oszustów. Wiele osób widząc, że jakiś przedmiot jest pożądany, wystawi go na sprzedaż, mimo że fizycznie go nie posiada. Jednak wciąż są to najwygodniejsze źródła białych kruków, które ułatwiają kupno ich bez wychodzenia z domu czy dodatkowego targowania się. Oprócz tego godne uwagi są także takie portale jak https://www.topksiazki.pl/, które skupiają wokół siebie liczne grono zafascynowanych książkami czytelników.

Antykwariaty i skupy książek

Ta opcja jest znacznie bardziej męcząca i polecam ją raczej tym osobom, które lubią przeglądać stare książki. W antykwariatach można znaleźć wiele starszych wydań, rzadko zdarza się przy tym, że właściciel nie wie, jakich pieniędzy może za nie oczekiwać. Jeśli jakaś pozycja jest na rynku pożądana i niedostępna, w antykwariacie prawie na pewno nie kupi się jej taniej. Inaczej sprawa może wyglądać w skupach, gdzie najczęściej trafia po kilka sztuk tej samej książki. W nich nie znajdzie się raczej białych kruków, ale wycofane ze sprzedaży tytuły jak najbardziej. Przed zakupem warto sprawdzić stan towaru, bo czasem może mieć uszkodzoną okładkę czy pogięte strony.

Ogłoszenia na serwisach społecznościowych

Osoby zainteresowane książkami, których nie da się już dostać w księgarniach, powinny zapisać się na grupy ogłoszeniowe na Facebooku czy innych serwisach społecznościowych. Na nich znajdą się nie tylko znawcy, ale także osoby czyszczące mieszkania po zmarłych krewnych czy ludzie przeprowadzający się, którzy nie potrzebują starych książek. Wielu z nich odda swoje skarby za darmo albo za symboliczną kwotę. Ogłoszeń jest dużo, a wiele z nich nie zawiera niczego ciekawego, ale raz na jakiś czas trafia się prawdziwa perełka. Przeglądanie takich ogłoszeń może być czasami chaotyczne, ale to najlepsza kopalnia białych kruków i starych wydań książek.