Abiogeneza – jedna z teorii powstania życia
Pochodzi od Arystotelesa, filozofa, który bronił możliwości istnienia pewnych materiałów, które same z siebie mogłyby wygenerować życie dzięki warunkom klimatycznym, jak w przypadku jajka, stąd pytanie „co było pierwsze, kura czy jajko?”. Twierdził, że pierwszym elementem na ziemi było jajko, dające początek pierwszym istotom żywym. Była to teoria bardzo popularna przez kilka wieków, choć prawdą jest, że Kościół obalał ją od początku.
Kreacjonizm
Jest to doktryna filozoficzna, która pojawiła się w XVIII wieku (choć wywodzi się z wcześniejszych czasów), w której afirmuje się, że tylko istota wyższa od ludzi mogła stworzyć życie. Jest to wyjaśnienie stworzenia świata według Biblii, które wpisuje się w nurt chrześcijański.
Jedyną wadą tego nurtu jest to, że nie przyjmują oni do wiadomości, że gatunki ewoluowały na przestrzeni wieków, więc uważają, że od momentu stworzenia gatunki były takie same i że za każdym razem, gdy jeden z nich wyginął, pojawiał się nowy, stworzony przez boską istotę.
Obecnie nurt ten nadal ma zwolenników, choć jest bardzo bliski bardzo sekciarskim wspólnotom religijnym, które negują wszelki postęp naukowy, ponieważ uważają, że jest on sprzeczny z moralnością religijną, a tym samym z Bogiem.
Panspermia
Teraz musimy zrobić skok w tył do XIX wieku, czasu, w którym pojawiła się nowa myśl naukowa, w której sugerowano, że życie nie powstało na naszej planecie, ale gdzieś we wszechświecie i że trafiło do nas dzięki bakteriom, które trafiły na Ziemię w kometach i asteroidach podróżujących po wszechświecie.
Teoria ta została wysunięta przez S.A. Arreheniusa i od tego czasu była badana przez niezliczoną ilość naukowców. Aminokwasy zostały znalezione w niektórych meteorytach i można zaakceptować ewentualny wkład materii organicznej na naszą planetę, choć do dziś nie jest on uznawany za podstawowy element powstania życia na Ziemi.
Interesują Cię podobne teorie, również teorie spiskowe? Gwarantujemy, że w portalu foliarz.pl spędzisz godziny na lekturze.
Wodna teoria pochodzenia życia
Istnieje jeszcze jedna teoria pochodzenia życia, która sugeruje, że mogło się ono rozpocząć w wodach podwodnych, gdzie występowały kominy hydrotermalne. Tutaj uwolniłyby się cząsteczki naładowane wodorem, które były kluczowymi elementami do pojawienia się życia na naszej planecie.
Tego typu formacja miałaby wysoką koncentrację cząsteczek wodoru, a więc dostarczałaby podstawowych minerałów do rozpoczęcia reakcji. W rzeczywistości te podwodne formacje istnieją do dziś i są odpowiedzialne za istnienie życia w niektórych ekosystemach wodnych.
Lodowcowa teoria powstania świata
Inna teoria mówi, że około 3,7 mld lat temu nasza planeta Ziemia znajdowała się w okresie zlodowacenia, a więc była całkowicie pokryta lodem. Oceany były całkowicie zamarznięte, ponieważ słońce świeciło tylko jedną trzecią tak jasno jak dzisiaj.
Według tej teorii warstwa lodu, która pokrywała planetę, była w stanie chronić związki organiczne, a tym samym pozwalać cząsteczkom na większą odporność. To z czasem mogło doprowadzić do rozwoju różnych reakcji, które sprzyjały powstaniu życia na Ziemi.