Czym zajmuje się meteorolog i co można studiować, aby zostać meteorologiem? Powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tej interesującej specjalności z tak wieloma możliwościami kariery.
Jeśli interesuje Cię fizyka, klimat, wiatry, chmury i wszystko to, co otacza naszą atmosferę i jak jej zmiany wpływają na nas wszystkich, to meteorologia jest Twoją specjalnością. Jak zobaczysz w tym artykule, nie ma konkretnych studiów, aby zostać meteorologiem, ale jest wiele ścieżek, które doprowadzą Cię do wymarzonego zawodu.
Kim jest meteorolog?
Meteorolog to profesjonalny naukowiec, który bada pogodę, środowisko atmosferyczne i zjawiska w nim zachodzące. Zazwyczaj meteorolog specjalizuje się w konkretnym aspekcie atmosfery i wykorzystuje zasady naukowe, aby obserwować, zrozumieć i być w stanie wyjaśnić lub przewidzieć, jak atmosfera wpływa na Ziemię, a także na nas wszystkich.
Praca meteorologów jest daleka od publicznego wyobrażenia, jakie mamy o nich, gdyż zazwyczaj myślimy o meteorologach jako o tych z telewizyjnych wiadomości. W rzeczywistości niewielu z nich jest meteorologami (niektórzy są), gdyż ich praca polega w zasadzie na przekazywaniu informacji o pogodzie.
Dla porządku dodajmy, że istnieją różne obszary specjalizacji meteorologów, którzy świadczą usługi dla wielu branż i firm. Jedną z najbardziej popularnych specjalności jest badanie zmian klimatycznych; analiza długoterminowych danych w celu przewidywania przyszłych trendów klimatycznych; badanie ruchów atmosfery i jej cech fizycznych w celu zrozumienia, jak mogą one wpływać na środowisko. Ciekawy artykuł na temat przyszłych trendów klimatycznych stworzyła redakcja sanoczanin.plPolecamy!
Innym bardzo ciekawym obszarem pracy są badania stosowane w rolnictwie, oraz w kontroli zanieczyszczeń powietrza. Istnieją również meteorolodzy, którzy specjalizują się w badaniu roszczeń ubezpieczeniowych, a także w badaniu pogody lub klimatu w pewnym momencie w przeszłości dla sądu.
Są firmy, które również potrzebują usług dobrych meteorologów, jak ośrodki badawcze, media telewizyjne, lotniska, porty morskie, laboratoria, firmy zajmujące się energią odnawialną, firmy zajmujące się poszukiwaniami geofizycznymi, firmy konsultingowe zajmujące się zagrożeniami naturalnymi, firmy konsultingowe zajmujące się ochroną środowiska i inne.
Meteorolog to osoba z wyższym wykształceniem i bardzo wysokim stopniem specjalizacji, posiadająca bardzo solidną wiedzę o prawach klimatu, która potrafi analizować, rozumieć i przewidywać zachowanie się pogody i klimatu. Ale co studiować, żeby zostać meteorologiem?
Jak zostać meteorologiem?
Nie ma konkretnego stopnia uniwersyteckiego, aby studiować meteorologię. Aby specjalizować się w meteorologii można zdecydować się na studia na kierunku fizyka i stamtąd specjalizować się z tytułem magistra, ale możliwe jest również uzyskanie dostępu do tej specjalizacji z tytułem magistra fizyki, matematyki, aeronautyki, a także z tytułem jednego z dostępnych kierunków inżynierskich.