Kompleks zabudowań Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu jest jedną z tych atrakcji, którym w czasie wycieczki po polskiej stolicy z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. To miejsce, które zachwyci i miłośników historii, i tych, dla których najważniejszą sprawą jest kontakt z piękną architekturą. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania tego kompleksu?
WDŻ nie zastąpi dzieciom edukacji seksualnej
Uniwersytet Warszawski to kompleks kilku ciekawych budowli. Każda z nich ma ciekawą formę oraz przeszłość, którą warto lepiej poznać. Dumą tego kompleksu jest dawny pałac Kazimierzowski, dziś wiernie służący władzom tej uczelni. Pałac ten powstał w pierwszej połowie XVII wieku dla Jana Kazimierza. W 1766 roku, z woli Stanisława Augusta Poniatowskiego, rezydencja ta zaczęła służyć jako placówka edukacyjna. To właśnie w pałacu Kazimierzowskim zaczęła funkcjonować pierwsza w Polsce szkoła świecka, znana jako Szkoła Rycerska. W gronie jej absolwentów pojawia się wiele znanych nazwisk, takich jak Tadeusz Kościuszko czy Józef Sowiński. Inne budynki, które można znaleźć na terenie uniwersyteckiego kompleksu przy Krakowskim Przedmieściu, również zasługują na uwagę. Pałac Uruskich, dziś służący jako Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, należał niegdyś do rodziców Stanisława Augusta. Pobliski gmach dawnej Komisji Rządowej i Oświecenia Publicznego służy dziś studentom prawa i administracji, natomiast Wydział Historyczny ma swą siedzibę w dawnej Szkole Sztuk Pięknych. W gmachu budowanym w latach 40-tych XIX wieku jako Szkoła Główna, obecnie mieści się Wydział Biologii, natomiast w gmachu Prorektorskim działa Instytut Historii Sztuki i Orientalistyki.
Cały kompleks zabudowań Uniwersytetu Warszawskiego robi ogromne wrażenie. To jedno z ciekawszych miejsc, jakimi może się pochwalić Warszawa, nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie tutaj zaglądają.
Chodziłam i miło wspominam. UW najlepszy na świecie!